Farmācijas doktore Līga Kunrade. Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte.

Līga Kunrade Latvijas Universitātē (LU) aizstāvējusi promocijas darbu par mezenhimālo cilmes šūnu in vitro modeļsistēmu izveidi audu reģenerācijas un pretvēža zāļu piegādes pētījumiem, tādējādi iegūstot farmācijas doktora zinātnisko grādu farmaceitiskajā farmakoloģijā.

Pētījuma galvenā būtība un novitāte

No mezenhimālām cilmes šūnām ir iespējams izveidot dažādas in vitro modeļsistēmas. Dermas mezenhimālās cilmes šūnas ir iespējams diferencēt par Švāna šūnām līdzīgām šūnām un izveidotajā modelī L. Kunrade pierādījusi, ka Sigma 1 receptors ir iesaistīts mielinējošu Švāna šūnu fenotipa nodrošināšanā. Autore arī secinājusi, ka nanodaļiņas QD655 ir biosaderīgas ar dermas mezenhimālām cilmes šūnām. Nanoinženierētas mezenhimālās cilmes šūnas spēj pārnest QD655 uz krūts vēža šūnām 3D in vitro šūnu kopkultūras modelī. Augstāka pārneses efektivitāte novērota uz metastātiskām krūts vēža šūnām.

Mezenhimālās cilmes šūnas spēj diferencēties adipocītos, osteocītos un hondrocītos. Šajā trīs līniju diferenciācijas modelī L. Kunrade pierādījusi, ka augu izcelsmes pigment-molekulas, antocianidīni, atšķirīgi ietekmē taukaudu MCŠ diferenciāciju. Delfinidīns kavē adipoģenēzi, malvidīns veicina osteoģenēzi, cianidīns un delfinidīns veicina hondroģenēzi mezenhimālās cilmes šūnās.    
 
Pētījuma nozīme

"Mezenhimālās cilmes šūnas ir cilvēka ķermeņa resurss ar plašām terapeitiski nozīmīgām īpašībām. In vitro modeļi ļauj šūnu līmenī pārbaudīt dažādu farmakoloģiski aktīvu vielu ietekmi uz diferenciāciju vai šūnu funkcionalitāti. Šūnu modeļsistēmas sniedz iespēju apstiprināt terapeitisko stratēģiju konceptu, kas var tikt attīstīts tālākos pētījumos in vivo," skaidro pētījuma autore.

Promocijas darba aizstāvēšana

Promocijas darbs "Mezenhimālo cilmes šūnu in vitro modeļsistēmu izveide audu reģenerācijas un pretvēža zāļu piegādes pētījumiem" izstrādāts LU Medicīnas fakultātes (MF)  profesores Dr. biol. Unas Riekstiņas zinātniskā vadībā. Pētījumu recenzējusi LU MF profesore Dr. med. Baiba Jansone, Latvijas Organiskās sintēzes institūta pārstāvis Dr. pharm. Edgars Liepiņš un Viļņas Ģedimina tehniskās universitātes asociētais profesors Ph.D. Augustas Piviriūnas (Augustas Pivoriūnas).  

Darbs aizstāvēts LU Medicīnas, farmācijas un bioloģijas nozaru promocijas padomes sēdē 2020. gada 25. septembrī. Pētījums pieejams LU bibliotēkā, Raiņa bulvārī 19.

Dalīties