

Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes (LU MDZF) Farmācijas zinātņu nodaļā 2025. gada janvārī uzsākts Fundamentālo un Lietišķo pētījumu projekts ar nosaukumu “Aptamēra-mērķētu ārpusšūnu vezikulu transports uz aizkuņģa dziedzera duktālu adenokarcinomu uz čipa” (projekta nr. lzp-2024/1-0206), kura mērķis būs izstrādāt mērķētas zāļu piegādes stratēģiju uz aizkuņģa dziedzera adenokarcinomu uz čipa, izmantojot aptamēra-ekstracelulāro vezikulu konjugātu.
Aizkuņģa dziedzera adenokarcinoma ir viens no ļaundabīgākajiem un grūtāk ārstējamajiem audzēju veidiem, kam raksturīga augsta mirstība un pacientu piecu gadu dzīvildze ar šo diagnozi ir mazāka par 11%. Ņemot vērā, ka šobrīd esošo terapiju efektivitāte aizkuņģa dziedzera audzēja gadījumā ir ierobežota, inovatīvu personalizēto terapiju stratēģiju attīstība ir ļoti nozīmīga. Aptamēri ir īsi DNS vai RNS pavedieni, kas spēj specifiski saistīties ar mērķa molekulām. Savukārt ekstracelulārās vezikulas (EV) ir nelieli ar lipīdu membrānu ierobežoti pūslīši, ko izdala šūnas un kurās ir iespējams iepakot zāļu vielas. Šāda terapeitiskā vektora izstrāde ļaus pētīt un attīstīt mērķētu zāļu piegādi uz audzēja šūnām. Izveidotais konjugāts tiks testēts aizkuņģa dziedzera audzējā uz čipa, lai in vitro imitētu fizioloģiskus apstākļus, kuros notiek asinsvadu un audzēja mijiedarbība.
Pētījuma ietvaros LU MDZF Farmācijas nodaļas pētnieki sadarbosies ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniekiem. Projekta realizācija plānota līdz 2027. gada beigām.