
Latvijas Zinātņu akadēmija ik gadu izceļ un apbalvo ievērojamākos sasniegumus zinātnē, piešķirot prestižo balvu par gada nozīmīgākajiem zinātniskajiem atklājumiem un pētījumiem. Šis konkurss, kas tiek organizēts kopš 2002. gada, kalpo kā nozīmīgs zinātnes popularizēšanas instruments, kas pievērš uzmanību Latvijas pētnieku ieguldījumam dažādās zinātnes nozarēs. Pretendentu izvērtēšanas procesā tiek ņemta vērā ne tikai pētījuma zinātniskā un praktiskā nozīme, bet arī tā ietekme uz nozares attīstību un sabiedrību kopumā.
Ar īpašu lepnumu varam ziņot, ka šogad starp laureātiem ir arī mūsu fakultātes izcilie pētnieki, kuru darbs ir atzīts par vieniem no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnē 2024. gadā.
- Jauns modelis aizkuņģa dziedzera vēža ārstēšanas personalizēšanai. Autori: Mg. Karīna Goluba, Ph.D. Vadims Parfejevs, Ph.D. Evita Rostoka, Mg. Kaspars Jēkabsons, Mg. Ilze Blāķe, Mg. Anastasija Neimane, Annija Anete Ule, Ph.D. Roberts Rimsa, Mg. Reinis Vangravs, Dr. Andrejs Pčolkins, LZA akadēmiķe Una Riekstiņa.
Aizkuņģa dziedzera adenokarcinoma ir viens no agresīvākajiem vēža veidiem un aptuveni 90% pacientu, kuriem tas tiek diagnosticēts, zaudē cīņu ar šo slimību piecu gadu laikā. Tas bieži nereaģē uz standarta terapiju, tāpēc ir nepieciešams attīstīt individuālas ārstēšanas pieejas. Pateicoties projektam VPP Fotonika, Latvijas Universitātes zinātnieki ir izveidojuši unikālu mikrofluīdikas ierīci, kas imitē audzēja un asinsvadu mijiedarbību. Šī ierīce ļauj labāk modelēt zāļu darbību audzējā, noteikt asinsvadu caurlaidību un biomarķierus, pētīt metastāzes, kā arī pārbaudīt individuālu pacientu audzēju šūnu jutību uz dažādām zāļu terapijām. Šāda sistēma jau kalpo personalizētas terapijas izstrādei un nākotnē palīdzēs attīstīt efektīvākas ārstēšanas metodes onkoloģijā.
Augstu vērtējam arī godalgotos zinātnes sasniegumus kuros iesaistīti Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes pētnieki un akadēmiskais personāls, pārstāvot citas zinātniskās institūcijas:
- Biomimētiska zirnekļa zīda iegūšanas metode. Autori: V. Romaņuks, J. Frīdmanis, A.L. Bula, A. Lends, K. Senkāne, G. Leitis, G. Šmits (Organiskās sintēzes institūts), K. Šmits, S. Gaidukovs. (Rīgas Tehniskā universitāte), B.Schmuck, A. Rising, (Karolinska Institūts, Zviedrija) K. Jaudzems (Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitāte).
- Kristālinženierijas pieeja pielāgojamu un ilgi spīdošu organisku materiālu izveide. Autori: A. Mazarevičs, A. Kinēns, K. Leduskrasts, E. Sūna (Organiskās sintēzes institūts).
Mūsu fakultāte lepojas ar šo izcilo zinātnieku panākumiem, kas apliecina pētniecības augsto līmeni un ieguldījumu zinātnes attīstībā Latvijā un pasaulē. Mēs turpināsim atbalstīt un veicināt inovatīvu un starpdisciplināru pētniecību, lai nodrošinātu mūsu zinātnes ilgtermiņa attīstību un globālu atpazīstamību.