2024. gada 23. oktobrī, plkst. 13.00 Latvijas Universitātes (LU) Ķīmijas zinātņu nozares promocijas padomes atklātā sēdē Dabaszinātņu Akadēmiskajā centrā Rīgā, Jelgavas ielā 1, 702. auditorijā, EDGARS MAMIS aizstāvēs promocijas darbu par tēmu "Skandija radionuklīdu ražošana un masas atdalīšana CERN-MEDICIS" zinātnes doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai dabaszinātnēs.

Recenzenti: Dr. chem. Agris Bērziņš (Latvijas Universitāte, Ķīmijas fakultāte, promocijas padomes recenzents), Dr. Nicholas Philip van der Meulen (Paula Šērera institūts, Šveice), Dr. Ferid Haddad (Nantes Universitāte, Francija)

Ar promocijas darbu var iepazīties LU Bibliotēkas Daudznozaru bibliotēkā Rīgā, Raiņa bulvārī 19, 2. stāvā, 203. telpā, divas nedēļas pirms aizstāvēšanas.

Onkoloģiskās saslimšanas ir globāla 21. gadsimta mēroga sabiedrības veselības un ekonomiskā problēma. Teranostika (diagnostikas un terapijas apvienojums) ir strauji augoša un efektīva personalizēta kodolmedicīnas pieeja savlaicīgai vēža diagnostikai un ārstēšanai. Tā ietver vēža diagnostiku šūnu līmenī, kam seko neinvazīva audzēja ārstēšana, izmantojot zāles, kas iezīmētas ar radioaktīviem izotopiem - radiofarmaceitiskie preparāti.

Visbiežāk šādus teranostiskos radiofarmaceitiskos pārus veido ar dažādu ķīmisko elementu radionuklīdiem, tāpēc zāļu kinētika un fizikāli ķīmiskās īpašības terapeitiskajiem un diagnostiskajiem preparātiem atšķiras. Skandijs (Sc) ir daudzsološs kandidāts ”saskaņoto pāru” radiofarmaceitisko preparātu izstrādē, kur 43Sc, 44g/mSc izmanto diagnostikā un 47Sc izmanto terapijā. Šāda pieeja diagnostikas gaitā sniedz precīzu informāciju terapeitisko preparātu pielietošanai. Tomēr tīra 43Sc, 44g/mSc un 47Sc pieejamība klīniskajiem pētījumiem joprojām ir ļoti ierobežota, un to ražošana galvenokārt notiek, izmantojot ļoti dārgus bagātinātus titāna (Ti) un kalcija (Ca) mērķa materiālus. Nereti šo radionuklīdu ražošana tiek pavadīta kopā ar medicīnā nepiemērotiem Sc izotopiem, kurus nav iespējams attīrīt ar ķīmiskām metodēm.

Promocijas darbā ir pētīta medicīnā izmantojamu 43Sc, 44g/mSc un 47Sc radionuklīdu ražošana un izotopu masas atdalīšana no ekonomiski izdevīgiem mērķa materiāliem, izmantojot fizikālu izotopu atdalīšanas metodi – masas atdalīšanu. Šī darba ietvaros veikta metāliska natTi, natV un mikrometra daļiņu pulvera natTiC mērķu materiālu izpēte, apstarošana ar protoniem un neitroniem, un izmantošana izotopu attīrīšanai ar CERN-MEDICIS (The European Organization for Nuclear Research - Medical Isotopes Collected from ISOLDE) masas atdalītāju.

Apstarotu mērķu materiālu radionuklīdu termiskās izdalīšanas pētījumi, teorētiskie aprēķini un simulācijas, masas atdalīšanai izmantoto ISOL (Isotope Separation OnLine) mērķu un jonu avotu sistēmas izpēte un attīstība ļāva iegūt izotopiski tīrus 44g/mSc un 47Sc radionuklīdus atomārā un molekulāro jonu veidā. Masas atdalītie Sc radionuklīdi secīgi savākti uz metāliskām folijām un ar ķīmiskās atdalīšanas metodēm tika iegūti prekursoru šķīdumi, kas izmantojami radiofarmaceitisko preparātu izstrādes pētījumos. Iegūtie rezultāti liecina, ka izmantojot masas atdalīšanas tehnoloģiju, no ciklotronam piemērotiem, lētiem dabīgā izotopu sadalījuma mērķa materiāliem iespējams iegūt augstas molārās aktivitātes (TBq/μmol) un augstas radioķīmiskās tīrības (>98 %) 43Sc, 44g/mSc un 47Sc radionuklīdus, preklīnisko un klīnisko devu aktivitātes apjomos.

Sc radionuklīdu masas atdalīšanas metode no dažādiem mērķa materiāliem kalpo kā rīks, lai nodrošinātu zinātniskos institūtus ar augstas molārās aktivitātes, izotopiski tīriem medicīnā izmantojamiem Sc radionuklīdiem. Iegūtos masas atdalītos, augstas molārās aktivitātes 44g/mSc un 47Sc radionuklīdus var izmantot ”saskaņoto pāru” radiofarmaceitisko preparātu pētījumos, mērķētai onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai. Iegūtie rezultāti kalpo par pamatu turpmākiem pētījumiem, lai palielinātu masas atdalītu Sc un citu medicīnā izmantojamu, masas atdalītu radionuklīdu aktivitāti līdz klīniskās devas apjomiem un pielietošanai onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā.

Dalīties