
Farmācija ir viena no tām jomām, kas sniedz iespēju apvienot medicīnas, ķīmijas un cilvēku veselības izpratni ar praktisku pielietojumu sabiedrības labā. Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes farmācijas studijas nodrošina pilnu akadēmisko ceļu – no bakalaura līdz pat doktorantūrai – un piedāvā kvalitatīvu izglītību, daudzpusīgas prakses iespējas un starptautisku pieredzi.
Iespēja attīstīties soli pa solim
LU piedāvā vienīgo akadēmisko bakalaura studiju programmu farmācijā Latvijā, kuras ietvaros trīs gadu laikā studenti iegūst pamatzināšanas ķīmijā, farmaceitiskajās zinātnēs, bioloģijā, ekonomikā un farmācijas tiesībās. Programma iekļauj gan teorētiskos kursus, gan praktiskos darbus laboratorijās.
Pēc bakalaura programmas absolvēšanas studentiem ir iespēja turpināt studijas maģistrantūrā, kur padziļināti tiek apgūtas zināšanas par zāļu izstrādi, ražošanu, kvalitātes kontroli un farmaceitisko aprūpi, kā arī sešu mēnešu ilgu farmaceitisko praksi aptiekās. Tikai pēc maģistra grāda iegūšanas iespējams pretendēt uz farmaceita kvalifikāciju, kas kopumā veido piecu gadu akadēmisko un profesionālo ceļu.
Pieredzes stāsts: No aptiekas līdz pētniecībai
Par savu ceļu farmācijā stāsta Karīna Goluba – farmaceite, zinātniskā asistente un doktorantūras studente LU:
“Savu profesionālo ceļu sāku kā farmaceita asistente un astoņus gadus nostrādāju aptiekā. Tajā laikā sapratu, cik būtiska ir farmaceita loma pacientu aprūpē. Vēlējos paplašināt zināšanas, tāpēc izvēlējos studijas LU, kur iespējams pakāpeniski iegūt gan bakalaura, gan maģistra grādu. Šāds modelis sniedz elastību un iespēju pielāgot studiju tempu.”
Maģistra darbā Karīna pievērsās pētniecībai Farmācijas zinātņu laboratorijā LU, un tas kļuva par sākumu viņas turpmākajam darbam doktorantūrā:
“Maģistra darbu izstrādāju LU tagadējā Farmācijas zinātņu nodaļas laboratorijā, kuru vada tenūrprofesore Una Riekstiņa. Mana darba vadītājs ir Vadims Parfejevs, kurš tobrīd sāka aizraujošu projektu par cilvēka aizkuņģa dziedzera organoīdu izveidi. Izstrādājot maģistra darbu sapratu, ka man ļoti patīk darbs laboratorijā, tāpēc turpinājām sadarbību arī pēc maģistra grāda iegūšanas un tad jau stāšanās doktorantūrā bija tikai loģisks turpinājums, strādājot akadēmiskajā vidē. Mans pētījums doktorantūrā saistīts ar audzēju pirmsklīnisko modeļu izveidi zāļu testēšanai, izmantojot šūnu kultūras un organoīdu tehnoloģijas. Mērķis ir veicināt personalizētās medicīnas attīstību Latvijā. Farmācijas studijas ir ne tikai akadēmisks izaicinājums, bet arī iespēja aktīvi piedalīties sabiedrības veselības veicināšanā un jaunu risinājumu radīšanā.”
Farmaceita loma – daudz plašāka nekā tikai darbs aptiekā
Karīna uzsver: “Farmaceits nav tikai cilvēks, kas izsniedz zāles – tā ir profesija, kurā nepieciešamas padziļinātas zināšanas par slimībām, ārstēšanu un zāļu mijiedarbību. Farmaceits var būt gan konsultants pacientam, gan pētnieks, gan zāļu kvalitātes eksperts.”
Viņa aicina jauniešus nebaidīties izvēlēties farmāciju: “Tā ir nozare ar stabilu darba tirgu un iespēju attīstīties visa mūža garumā. Ja Tevi interesē medicīna, ķīmija un vēlies darīt darbu ar jēgu – farmācija var būt Tava īstā izvēle!”
Veido savu stāstu ar LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultāti – apvieno zināšanas, praksi un nākotnes iespējas!
Kā pieteikties?
Pieteikšanās studijām MDZF ir iespējama gan elektroniski, gan klātienē. Sīkāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem: www.lu.lv/gribustudet/uznemsanas-kartiba/magistra-limena-studijas/