
Sabiedrības veselības aktualitātes, strauji augošā vajadzība pēc datu balstītiem lēmumiem un tehnoloģiju attīstība ir būtiski palielinājusi pieprasījumu pēc speciālistiem, kuri spēj izprast slimību izplatību, ar veselību saistītus faktorus un to ietekmi uz cilvēka organism, analizēt veselības aprūpes tendences un izvērtēt politikas efektivitāti. Tieši to piedāvā Latvijas Universitātes akadēmiskā maģistra studiju programma „Epidemioloģija un medicīniskā statistika”.
Šī divu gadu pilna laika programma sagatavo profesionāļus ar padziļinātām zināšanām epidemioloģijā, pētniecībā un datu analīzē, ļaujot viņiem izstrādāt un vadīt epidemioloģiskos, klīniskos un sabiedrības veselības pētījumus. Studentiem tiek dota iespēja ne tikai izprast sabiedrības veselības problēmas un to cēloņus, bet arī apgūt mūsdienīgas pētījumu metodes, statistikas programmatūru un tehnoloģijas, kuras tiek plaši pielietotas starptautiskā praksē.
Starp nozīmīgākajiem ieguvumiem, ko sniedz šī programma, ir spēja kritiski analizēt datus un izmantot tos sabiedrības veselības uzlabošanai. Studenti apgūst arī pētniecības ētikas aspektus, kā arī to, kā dažādas tehnoloģijas var integrēt pētījumu procesā un sabiedrības veselības uzraudzībā. Studijas noslēdzas ar maģistra darba izstrādi, kas bieži vien balstās uz praktisku, aktuālu problēmu izpēti.
Viens no šīs programmas stāstiem – no studijām līdz docēšnai – apliecina tās ilgtspējīgo ietekmi. Studiju programmas „Epidemioloģija un medicīniskā statistika” absolvente, šobrīd docētāja, dalās savā pieredzē un redzējumā par šīs jomas nozīmi.
Saruna ar studiju programmas absolventi un docētāju, pacientu organizācijas "ParSirdi.lv" vadītāju Inesi Mauriņu
1. Kas Jūs motivēja izvēlēties studēt tieši "Epidemioloģiju un medicīnisko statistiku" Latvijas Universitātē?
"Daudzus gadus strādājot sabiedrības veselības jomā, arvien vairāk apzinājos, cik svarīgi ir balstīt komunikāciju un lēmumus uz uzticamiem, zinātnē balstītiem datiem. Šī programma deva iespēju gan apgūt teorētiskas zināšanas par epidemioloģijas pamatiem, datu apstrādi, veselības veicināšanu, gan iegūt plašāku zinātnisku skatījumu uz veselības tendencēm un procesiem Latvijā un pasaulē."
2. Kādas prasmes un zināšanas Jūs uzskatāt par būtiskākajām, ko studenti iegūst šajā programmā?
"Programma māca ne tikai analizēt datus, bet arī domāt kritiski un saskatīt plašāku ainu. Tā sniedz arī praktiskas prasmes epidemioloģijā, datu interpretācijā un komunikācijā ar sabiedrību – zināšanas, kuras ikdienā arī pati izmantoju gan izglītojošu kampaņu veidošanā sabiedrībai par sirds veselību, gan sadarbībā ar veselības speciālistiem un lēmumu pieņēmējiem."
3. Kā Jūs redzat šīs programmas nozīmi sabiedrības veselības uzlabošanā Latvijā nākotnē?
"Mūsu sabiedrībai ļoti nepieciešami speciālisti, kas spēj saprast, kādi faktori ietekmē veselību, prot analizēt un saskatīt cēloņsakarības un piedāvāt risinājumus veselības aprūpes uzlabošanai. Šīs zināšanas palīdz veidot gudrāku veselības politiku, un ilgtermiņā uzlabot Latvijas iedzīvotāju dzīves kvalitāti."
Kā pieteikties?
Pieteikšanās studijām MDZF ir iespējama gan elektroniski, gan klātienē. Sīkāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem: www.lu.lv/gribustudet/uznemsanas-kartiba/magistra-limena-studijas