Foto: no personīgā arhīva

2022. gada 11. maijā, plkst. 14.00 Latvijas Universitātes Ķīmijas zinātņu nozares promocijas padomes atklātā sēdē attālināti, tiešsaistes platformā Zoom, LAURA ELĪNA IKKERE aizstāvēs promocijas darbu “Bioloģisko indikatororganismu un pasīvo paraugu ņemšanas iekārtu pielietojums ķīmisko piesārņotāju noteikšanai ar augstas izšķirtspējas masspektrometrijas metodēm” zinātniskā doktora grāda (Ph. D.) ķīmijā iegūšanai.

Recenzenti: Dr.chem. Osvalds Pugovičs (LU ĶF promocijas padomes recenzents, Latvijas Organiskās sintēzes institūts), Dr.chem. Kristaps Kļaviņš (Rīgas Tehniskā Universitāte), PhD Riin Rebane (Tartu Universitāte, Igaunija)

Ar promocijas darbu var iepazīties LU Bibliotēkas Daudznozaru bibliotēkā Raiņa bulvārī 19, 2. stāvs, 203. telpa.

Lūdzam interesentus reģistrēties dalībai sēdē līdz šā gada 6. maijam, rakstot uz e-pastu: vita.rudovica@lu.lv


Ikdienā gan cilvēka darbības, gan rūpniecisko procesu rezultātā vidē nonāk dažādi bīstami ķīmiskie savienojumi. Tradicionāli par piesārņotajiem tiek uzskatīti dažādi noturīgie organiskie savienojumi, piemēram, liesmas slāpētāji, hlororganiskie pesticīdi un dioksīni. Pēdējā laikā vides piesārņojuma aspektā arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts arī farmaceitiski aktīvām vielām, kas tradicionālajā izpratnē netiek uzskatītas par noturīgiem savienojumiem, tomēr, ņemot vērā to nepārtraukto ievadīšanu vidē, arī tās rada būtisku risku ekosistēmai, tostarp dzīvajiem organismiem un cilvēkiem.

Piesārņotāju noteikšana abiotiskos vides paraugos, piemēram, ūdenī, ir sarežģīta, jo bieži vien nepieciešams noteikt īpaši zemas koncentrācijas, kā arī tādēļ, ka ūdens videi raksturīga nepārtraukta mainība. Šos šķēršļus iespējams apiet, izmantojot šobrīd pētnieku vidū aktuālo bioindikatoru pieeju. Par bioindikatoriem sauc dzīvos organismus, kas tieši atspoguļo vides kvalitāti, šajā gadījumā – ķīmisko piesārņojumu.

Bioindikatoru stratēģijai ir augsts potenciāls plaša spektra piesārņotāju analīzei, īpaši kombinācijā ar jutīgām un selektīvām instrumentālām metodēm, piemēram, augstas izšķirtspējas masas spektrometriju (HRMS). Šāda pieeja ļauj ne tikai būtiski pazemināt piesārņojošo vielu noteikšanas robežu, bet arī būtiski palielināt vienlaikus nosakāmo piesārņotāju klāstu.

Promocijas darbā pētītas dažādu bioloģisko indikatororganismu, tai skaitā sauszemes dzīvnieku, zušu un gliemeņu pielietojuma iespējas sauszemes un ūdens ekosistēmu piesārņojuma novērtēšanai. Veikts biotisku un abiotisku paraugu matricu pielietojamības salīdzinājums attiecībā uz ūdens piesārņojuma novērtēšanu, kā arī salīdzināti dažādi nanosorbenti izmantošanai pasīvajās paraugu ņemšanas iekārtās (POCIS). Vadoties no iegūtajiem rezultātiem izstrādātas divas inovatīvas augstas izšķirtspējas masspektrometrijas metodes farmaceitiski aktīvu savienojumu noteikšanai. Viena no izstrādātajām metodēm balstīta uz augstefektīvo šķidrumu hromatogrāfiju apvienojumā ar Orbitrap masspektrometrisko detektoru, un tiek pielietota, lai veiktu vienlaicīgu 164 farmaceitisko savienojumu un to metabolītu

noteikšanu. Savukārt otrā izstrādātajā metodē pielietots īpaši augstas izšķirtspējas Furjē transformācijas jonu ciklotronu rezonanses masspektrometrs bez hromatogrāfiskas analītu atdalīšanas, tādējādi nodrošinot ātru apstiprinošu analīzes metodi hinolonu grupas antibiotiku noteikšanai.

Dalīties