
Darbs pie vēža biomarķieru izstrādes notika kopā ar Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes kolēģiem, un viena no projektā iesaistītajām pētniecēm bija šīs fakultātes profesore un zinātņu doktore Una Riekstiņa.
Viņa sacīja: "Tas bija pētījums, ko veica Biomedicīnas pētījumu centrā projektu grupa, un mūsu uzdevums bija izdalītos paraugus analizēt, kā tas mijiedarbojas ar dažādām šūnām. Vezikulas ir tādas paciņas jeb pūslīši, ar kurām šūnas apmainās, kas satur dažādu informāciju. Varētu teikt, ka mēs visi esam saņēmuši pakomāta vai pasta sūtījumu, – mēs to paņemam, aiznesam mājās, atveram, iepazīstam saturu. Līdzīgi PSA arī ar šiem pūslīšiem starp šūnām – tur ir adresāts, adresāts paciņu saņem, šūnas iekšienē tā tiek atvērta un izlasītas instrukcijas, un seko kāda darbība. Tas bija ļoti interesants projekts, kurā iemācījāmies tik daudz par šūnu pasauli un šūnu saziņas veidu, jo mēs runājam valodā – tas ir mūsu saziņas rīks, bet šūnām arī ir savi saziņas rīki, un tie pūslīši, kas satur informāciju, arī ir tas šūnu saziņas rīks."
Riekstiņa skaidroja, ka tagad pētnieki mācās šo valodu, lai saprastu, kura šūnu nodotā informācija ir labā un kura sliktā. Lai to izdarītu, salīdzina paraugus no veseliem indivīdiem un paraugus no tiem, kam ir slimība, un skatās atšķirības. Tādā veidā cenšas izšķirot, kura ir šūnu sūtītā draudu vēstule.
Vaicāta, vai tas nozīmē, ka nākotnē nebūs jādodas uz laboratoriju nodot asins analīzes, bet mājas apstākļos varēs pārbaudīt urīnā ar testa strēmelīti, pētniece sacīja: "Esmu dzirdējusi, ka uz to tiecas – vienkāršot analīžu metodes un arī to, lai tas pacientam nebūtu sāpīgi un nesagādātu neērtības – urīnu nodot neērtības nesagādā, esam to darījuši arī līdz šim, bet nonākt līdz tam, lai tā būtu vienkārši testa strēmele un mēs redzētu – ir vai nav, tur vēl ir ilgs ceļš ejams, jo šobrīd redzams, ka tā valoda jeb instrukcijas, ko šūnas viena otrai sūta, ir pietiekami daudzveidīgas, un vajag atšifrēt, kurš ir tas drauds. Šobrīd ir lielas svārstības starp paraugiem, lai konkrēti identificētu, ka, lūk, ja mēs redzam šādu ziņu, tad tā būs tā, kas pateiks, ka tiešām ir audzējs. Uz tādu vienkāršu testu, protams, visi sliecas. Ja izdosies atklāt un izdarīt, tad, protams, tas atvieglos daudziem iespēju laikus diagnosticēt un laikus novērst, un kopumā dzīvot veselīgu un labāku dzīvi."
Pilns raidījuma "Zināmais nezināmajā" ieraksts pieejams LSM portālā.