Latvijas Universitātes (LU) talantīgāko doktora līmeņa studentu atbalstam eksakto un medicīnas zinātņu jomā 2017. gadā izveidota SIA "Mikrotīkls" stipendija. Šogad par "Mikrotīkla" stipendiātiem kļuvuši pieci jaunie doktoranti.

SIA “Mikrotīkls” ir LU mecenāts jau kopš 2011. gada, atbalstot dažādu LU projektu virzību eksaktajās zinātnēs. Kopš 2017. gada mecenāts sniedz atbalstu arī studējošo pētniecības darbam. "Mikrotīkla" stipendijas mērķis ir veicināt izcilību Latvijas Universitātē un veicināt talantīgāko jauno doktorantu izaugsmes un pētnieciskās iespējas. Mecenāta ziedojumus administrē LU fonds.

Šogad stipendiātu vidū ir LU Medicīnas fakultātes Farmācijas zinātņu centra laborants un farmācijas maģistra studiju programmas absolvents Uģis Eismonts. Šoruden U.Eismonts uzsācis doktora līmeņa studijas programmā "Dabaszinātnes: Ķīmija", lai turpinātu pētniecības darbu un izstrādātu promocijas darbu par dzelzs ferocianīda kā aktīvās farmaceitiskās vielas modifikāciju ķīmisko, bioloģisko un farmakoloģisko īpašību izpēti in vitro.

Jaunā pētnieka topošā promocijas darba mērķis ir izstrādāt un izpētīt in vitro zaļās ķīmijas principos balstītu sintēzes shēmu jaunu bioloģiski saderīgu dzelzs ferocianīda kristālisko formu iegūšanai. Šo savienojumu būtu iespējams izmantot kā aktīvo farmaceitisko vielu ar kontrolētu daļiņu izmēru iekšējai un ārējai aizsardzībai saindēšanās gadījumos ar radioaktīviem vai neradioaktīviem savienojumiem, kas satur cēzija, tallija vai rubīdija jonus. 

U.Eismonts plāno veikt in silico aprēķinus dažādiem cēzija adsorbcijas mehānismiem, salīdzinot rezultātus ar in vitro datiem par jauniem dzelzs ferocianīda preparātiem. Viņš salīdzinās šos dzelzs ferocianīdu saturošo aktīvās farmaceitiskās vielas kandidātus ar Amerikas Savienotajās Valstīs, Japānā un dažās Eiropas valstīs pieejamo preparātu, kas satur dzelzs ferocianīdu - Radiogardase-Cs.

"Šo tematu uzsāku pētīt jau bakalaura un maģistra darbu izstrādes laikā un turpināt šo zinātnisko darbu doktorantūrā šķita loģisks turpinājums, lai radītu mehānismus, kā Latvijas iedzīvotājus un vidi pasargāt no iespējama radioaktīva piesārņojuma," stāsta U.Eismonts.

Mikrotīkls stipendiju doktorantiem piešķir 14 000 EUR apmērā vienam studiju gadam, bet, veiksmīgi turpinot studiju un pētniecības darbu doktorantūrā, augstvērtīga promocijas darba izstrādei mecenāta atbalstu var saņemt trīs gadu garumā.

Dalīties