Pirmdien, 11. decembrī, Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas un veselības zinātņu profesoru padome par tenūrprofesori precīzijas medicīnā un medicīnas bāzes zinātnēs ievēlēja LU Medicīnas fakultātes (MF) profesori Unu Riekstiņu.

Konkursā LU tenūrprofesora amatam medicīnā kandidēja LU MF profesore un vadošā pētniece Ph.D. Una Riekstiņa, kā arī profesors, dermatovenerologs Dr.hab.med. Andris Rubins. Nozares profesoru padome par atbilstošāko kandidātu vienbalsīgi noteica profesori U.Riekstiņu.

U.Riekstiņa ir Latvijā un ārvalstīs atzīta zinātniece. Viņa ir LU MF gan farmācijas bakalaura, gan maģistra studiju programmu direktore un topošajiem farmaceitiem lasa lekcijas par bioloģiskajām zālēm, zāļu metabolismu, medicīnisko mikrobioloģiju un imunoloģiju, un aktuālajām pētniecības metodēm farmācijā. Ikdienā profesore veic pētījumus par pluripotentām un pieaugušo cilmes šūnām, orgāna-uz-čipa modeļiem un biomarķieriem mērķētai zāļu nogādāšanai uz audzēja šūnām.

“Šodien precīzijas medicīna piedāvā vēl nebijušas iespējas slimību diagnostikā un ārstēšanā, kas balstās zināšanās par cilvēka organisma pamatvienības šūnas īpašībām un spējām. Modernās pētniecības laboratorijas ļauj imitēt procesus organismā, izmantojot orgāna-uz-čipa tehnoloģiju un šūnu pārprogrammēšanu. Medicīnas bāzes zinātņu pētījumi, savukārt, ir pirmais solis zāļu kandidātu atlasē un darbības principu izpētē, kas ved uz jaunām zināšanām par cilvēka organismu, un individualizētām zālēm līdz šim neārstējamām slimībām,” ieplānotā pētniecības darba iespējas un nozīmi uzsver Una Riekstiņa.

Tenūrprofesores zinātniskā darba joma būs zāļu vielu iedarbības mērķu meklējumi. Viņas darba uzdevumi paredz studiju un pētniecības kvalitātes veicināšanu medicīnas bāzes zinātnēs, tai skaitā farmācijā, kā arī iegūto zināšanu vairošanu sabiedrībā.

Tenūras sistēma, kas ieviesta vairākās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, paredz, ka vēlētajam akadēmiskajam personālam – asociētajiem profesoriem vai profesoriem – var tikt nodrošināts beztermiņa darba līgums. Tenūrprofesoru galvenajos pienākumos ietilpst noteikt prioritārās pētniecības jomas un virzienus konkrētajā zinātņu nozarē, piesaistīt pētniecības programmas īstenošanai nepieciešamo finansējumu, vadīt pētniecības projektus, kā arī iesaistīties starptautiskos konsorcijos un projektos. Ne mazāk svarīgi ir izstrādāt studiju programmas un kursus maģistra un doktora studiju līmenī, vadīt promocijas darbu izstrādi, kā arī veicināt zinātnes nozares plašāku atpazīstamību sabiedrībā.

Latvijas Universitāte bija izsludinājusi astoņas tenūrprofesoru vietas: bioloģijā, medicīnā, fizikā, datorzinātnēs, valodniecībā, filozofijā, kā arī sociālajās un izglītības zinātnēs.

Dalīties